Porady firmy

Jakie powierzchnie musimy przeznaczyć na schody?

Najczęściej buduje się schody jednobiegowe, dwubiegowe zwykłe oraz zabiegowe. Schody kręte możemy natomiast umieścić tam, gdzie jest szczególnie mało miejsca. Dotyczy to przede wszystkim tych sytuacji, kiedy decydujemy się na adaptację strychu na pomieszczenie mieszkalne, zaś projekt domu nie przewidywał i na duże wygodne schody nie ma miejsca.

Również w dwupoziomowych mieszkaniach umieszczamy schody kręcone, ale można też spotkać rozwiązania, gdzie schody kręcone spełniają zdecydowanie funkcję dekoracyjną.

Produkowane są nie tylko gotowe schody kręte, spiralne czy modułowe, prawo- lub lewoskrętne, ale także schody proste i zabiegowe. Na zamówienie wykonywane są biegi o nietypowym kształcie. Podobnie jest z wymiarami. Standardowe mają od 270 do 310 cm wysokości i do 100 cm szerokości. Robione na zamówienie mogą mieć dowolne wymiary.

Konstrukcja nośna

Główne elementy konstrukcji zwykle wykonane są z drewna albo ze stali. Drewno może być lite, klejone, gięte. Stal - nierdzewna (chromowo-niklowa) lub węglowa (czarna). Schody spiralne
i modułowe zazwyczaj mają konstrukcję wspornikową, natomiast proste i zabiegowe policzkową. Przy konstrukcji nośnej ze stali przeważają schody belkowe i wspornikowe.

Stopnie schodów

Mogą być stalowe z blachy gładkiej, perforowanej lub ryflowanej, aluminiowe, mosiężne, szklane,
z tworzyw sztucznych, kamienia, betonu czy lastryko. Najczęściej drewniane - z buku, dębu, jesionu, brzozy, klonu, sosny, czereśni, a także gatunków egzotycznych: mahoniu, merbau czy paduku. Kształt stopni jest dowolny. Mogą być ażurowe lub pełne.

Balustrady

Balustrady spełniają funkcję bezpieczeństwa użytkowników na schodach tarasach balkonach

Wybór kształtu i materiału, z którego są wykonane balustrady, jest jeszcze większy niż stopni schodowych. Na poręcze i tralki stosowane są różne materiały (stal drewno, aluminium).

Wykończenie powierzchni

Drewniane elementy mogą być bejcowane, lakierowane, woskowane lub malowane. Natomiast elementy stalowe zwykle są cynkowane lub malowane proszkowo lub natryskowo. Ze stali nierdzewnej tylko szlifowane lub polerowane . Powierzchnie mosiężne najczęściej wykańcza się przez polerowanie, matowienie, patynowanie, satynowanie (w różnych odcieniach) i zabezpiecza antykorozyjnym, bezbarwnym lakierem proszkowym.

Montaż i mocowanie schodów gotowych

Zanim schody znajdą się w domu, wcześniej doradca techniczny musi zmierzyć miejsce przewidziane na schody, wysokość kondygnacji (z uwzględnieniem warstw wykończeniowych podłóg), grubość stropu, sprawdzi możliwość mocowania do ścian i stropów. Inwestor wybiera rodzaj schodów
i balustrad, a producent przystosowuje wybrany model do konkretnych warunków.

Schody gotowe w zdecydowanej większości są samonośne i mocuje się je tylko do konstrukcji podłogi
i do stropu najczęściej za pomocą śrub rozporowych. Proste schody policzkowe czasami przykręca się bezpośrednio do ścian. Stopnie i balustrady najczęściej montuje się do konstrukcji schodów za pomocą śrub. Schody gięte przygotowuje się w zakładzie produkcyjnym i w całości dostarcza na miejsce.

schody budowa

facebook